Yirmilik dişlerle ilgili merak ettiğiniz her şey!

Ağız ve diş yapımız, yaşamımız boyunca çeşitli evrelerden geçer. Genellikle 17-21 yaş arası gerçekleşen önemli bir dönüm noktası da 3. azı dişlerinin sürmesidir. 

 

3. azı dişleri ileri yaşlarda sürdükleri için bu dişlere İngilizcede, "olgunluk  dişleri" (wisdom teeth) denir. 20 yaş dişleri, yeterince yer olduğunda ve doğru açıyla sürdüklerinde işlevsel olabilirler ve çiğneme fonksiyonuna katkı sağlayabilirler. İlk sürme döneminde bir miktar ağrı olması normal kabul edilir. Eğer şiddetli bir ağrıya neden olurlarsa, diş hekiminize danışmanız gerekir.

Dişin sürmesi için yeterince yer yoksa veya sürme açısı yanlışsa, dişler gömülü kalarak bazı sorunlara neden olabilirler.

-Ağrı
-Enfeksiyon
-Kist ve tümörler
-Komşu dişlerde hasar
-Diş eti hastalığı
-Diş çürüğü

20 yaş dişlerimi çektirmeli miyim?

Her hasta benzersizdir. Çekim kararı vermeden önce dişleriniz ayrıntılı olarak muayene edilmelidir. Eğer yukarıdaki durumlara neden oluyorsa veya olma potansiyeli taşıyorsa çekilmeleri gerekir.

Eğer diş hekiminiz, 20 yaş dişlerinizi ağızda tutmaya karar verdiyse, dişlerinizin rutin kontrollerinin yapılması çok önemlidir. Bu dişlerin her zaman sorun yaratma potansiyellerinin olduğu unutulmamalıdır.

Bağdat Caddesi No: 357/5
Suadiye, Kadıköy - İstanbul
+90 216 356 22 55
Emrah Güvenenler - DoktorTakvimi.com