Tel tedavisine başlamak için 20 yaş dişlerini çektirmek gerekir mi?

 

 

 

Ortodontik tedaviye başlamadan önce 20 yaş dişlerinin çekilmek istenmesinin başlıca nedeni, tedavi ile düzelecek olan dişlerin 20 yaş dişlerinden dolayı tekrar çapraşıklaşmasının önüne geçmek olsa da bu ihtimal bir kural olarak değerlendirilemez ve bu görüşün bilimsel bir kanıtı yoktur. Her vaka kendi içinde ayrıca değerlendirilmeli ve çekim kararı verilmelidir.

Dişlerin öne doğru hareketi ve ön bölgede meydana gelen sıkışıklık (mezializasyon) yaşla beraber gelen doğal bir süreçtir ve 20 yaş dişlerinden bağımsız olarak gelişir.

Peki, 20 yaş dişleri ne zaman çekilmelidir?

20 yaş dişlerini çevreleyen bir diş eti enfeksiyonu, tedavi edilemeyecek durumda olan bir çürük, dişin çevresinde kist ya da tümöre neden olabilecek oluşumlar yoksa, komşu dişlere zarar vermeyecek bir pozisyonda ise çekilmesine gerek yoktur.

Bazı durumlarda 20 yaş dişleri çapraşıklığı düzeltmek veya kapanışı iyileştirmek için çekilebileceği gibi, eksik veya ileride kaybetme ihtimali bulunulan azı dişlerinin yerini alması, ortodontik tedaviye dahil edilip bu dişlerin yerine geçmesi için kullanılabilir.

Özetlemek gerekirse, ortodontik tedavi muayenesi ve planlamasından önce, eğer enfeksiyon vb. durumlar yok ise 20 yaş dişlerinizi çektirmenizi gerektiren bir kural yoktur.

Bağdat Caddesi No: 357/5
Suadiye, Kadıköy - İstanbul
+90 216 356 22 55
Emrah Güvenenler - DoktorTakvimi.com