Stres, ağız sağlığımızı nasıl etkiler?

 

 

Günümüzün yoğun ve dinamik dünyasında stres çoğu insan için ortak bir sorundur. Hayatın doğal akışı içinde strese neden olabilecek beklenmedik ve karmaşık durumlarla sürekli olarak karşılaşırız. Bu durumun yoğun yaşandığı dönemlerde stresle başa çıkmakta zorlanabiliriz ve kronik stres ile karşılaşabiliriz. Kısa süreli stres, zorluklarla başa çıkmamızı ve probleme odaklanmamızı sağlayan yararlı bir mekanizmadır. Ancak kronik stres, vücudumuza zarar verebilir. Bu zararlı etkilerin bir kısmı ağız ve diş dokularımızda da görülebilir.

1. Ağız yaraları (Aftlar): Duygusal stresin yoğun olduğu dönemlerde görülebilir. İyileşme süresi yaklaşık 10-14 gündür ve bu süre boyunca ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir. İyileşmeye yardımcı olmak için ilaç ve gargaralar faydalı olabilir. Ayrıca ağrıya neden olabilecek acı, baharatlı ve asitli gıdalardan uzak kalmayı gerektirir.

2. Diş sıkma ve diş gıcırdatma: Stres, uyku sırasında diş sıkmaya neden olabilecek endişe ve tekrarlayan düşüncelere neden olabilir. Kendinizi yatmadan önce stresli bulursanız veya uyandığınızda baş ağrısı hissederseniz, gece farkında olmadan diş sıkıyor olabilirsiniz. Stres ayrıca bir düşünce ya da eylem sırasında farkında olmadan dişlerde kenetlenmeye de neden olabilir.

3. Kötü ağız hijyeni: Hayatımızdaki stresli veya yoğun dönemlerde düzenli bir şekilde diş fırçalamak veya diş ipi kullanmak zor olabilir. Bu dönemlerde ağız bakımınızı aksatmanız durumunda beklenmedik diş sağlığı sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

4. Zayıf diyet / beslenme: Stres sonucu zayıf bir diyetin yapılması, önemli vitaminlerde ve sağlığımızı korumak için gerekli temel besinlerde eksikliğe neden olabilir. Dengesiz beslenme, diş çürüğünün artmasına ve diş eti hastalıklarına neden olabilir.

5. Kötü alışkanlıklar: Stresle başa çıkma aracı olarak aşırı sigara içmek ve yoğun alkol tüketmek, bağışıklık sisteminizi olumsuz yönde etkileyebilir, diş eti hastalığı ve diş çürüğü riskini artırabilir.

6. Düzenli diş randevularını kaçırmak: Diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmek (her altı ayda bir), sadece önleyici bakım sağlamakla kalmaz, mevcut problemlerin erken safhada tespit edilmesine ve önlenmesine de olanak sağlar.

7. Ağız kuruluğu: Stres ağız kuruluğuna neden olur. Tükürüğümüz, ağzımızı dengede tutan, yiyecek parçacıklarını temizleyen, nefesi taze tutan ve sindirimde önemli olan bir yapıdır. Ağız kuruluğu ayrıca depresyon için reçete edilen ilaçlardan da kaynaklanabilir.

 

Bağdat Caddesi No: 357/5
Suadiye, Kadıköy - İstanbul
+90 216 356 22 55
Emrah Güvenenler - DoktorTakvimi.com