Hasta olduğunuzda ağız sağlığınızı korumak için 5 öneri!

Soğuk algınlığında veya grip olduğunuzda, istirahat etmek ve vücudunuzu dinlemek yapabileceğiniz en iyi şey. Ağız sağlığınıza dikkat etmek ve diş bakımınızı aksatmamak, kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

 

 

1. Kendinizi ve çevrenizi virüslerden koruyun.

Grip virüsü nemli yüzeylerde 72 saate kadar yaşayabiliyor. Diş fırçanızı ve diğer ağız bakım ürünlerinizi evdeki diğer bireylerinkilerden ayırın. Nekahat döneminde iseniz eski fırçanızı yenisi ile değiştirin.

 

2. Şeker içermeyen şurup ve ağız damlalarını tercih edin.

Birçok öksürük şurubu, şeker ve mısır şurubu içerir. Bunların dişlere etkisi, şeker emmek gibidir ve diş çürükleri için ideal besindir. Mümkünse eczacınızdan şeker içermeyen muadil bir ilacı talep edin ve etiketini okuyarak emin olun.

 

3. Kusma sonrası hemen dişlerinizi fırçalamayın.

Kustuktan sonra ağızdaki kötü tattan kurtulmak için dişlerinizi hemen fırçalamak isteyebilirsiniz fakat bu, mide asidi ile temas eden diş minesine zarar verebilir. Bunun yerine, bir bardak suya bir çay kaşığı karbonat koyun ve bu karışım ile ağzınızı çalkalayın. Karbonat, ağızdaki asidi dengelemeye yardımcı olur. Dişlerinizi fırçalamak için 30 dk bekleyin.

 

4.Ağız kuruluğunu önlemek için bol sıvı tüketin

Hasta olduğunuzda, birçok nedenden dolayı bol miktarda sıvıya ihtiyacınız vardır. Bunlardan biri ağız kuruluğunu önlemektir. Kuru ağız yalnızca rahatsızlık vermekle kalmaz, aynı zamanda diş çürümesine neden olur. Antihistaminikler, dekonjestanlar veya ağrı kesiciler gibi soğuk algınlığı ve grip için kullandığınız ilaçlar ağzınızı kurutabilir. Bu yüzden bol su için ve şekesiz boğaz pastilleri emerek tükürük akışını mümkün olduğunca arttırmaya çalışın.

 

5. Doğru içecekleri tercih edin.

İyileşmek için bol sıvı almanız çok önemlidir ve en güvenli içecek sudur. Eğer sıcak birşeyler içmek istiyorsanız şeker ve limon ilave etmemeye çalışın. Şeker, diş çürümesine neden olur. Limon ise asidiktir ve diş minesini zayıflatır.

Bağdat Caddesi No: 357/5
Suadiye, Kadıköy - İstanbul
+90 216 356 22 55
Emrah Güvenenler - DoktorTakvimi.com