Kuru diş fırçalama nedir?

 

Kuru diş fırçalama, dişleri diş macunu veya su olmadan sadece fırça kullanarak fırçalamaktır. Pek çok kişiye hoş bir fikir gibi gelmese de ağız sağlığı için ciddi faydaları vardır.

 

 

 

- Diş macunları gliserin vb. gibi yağlar ve aromalar içerirler. Bu maddeler diş ve ağız mukozası üzerinde kaygan bir tabaka oluştururlar ve ağızın gerçekte olduğundan daha iyi temizlendiği hissine kapılmamıza sebep olurlar. Bu tabaka dilin üzerini kapladığı için dilin dokunma hissini olumsuz etkiler, dolayısıyla diş yüzeylerinin olduğundan daha parlak ve pürüzsüz olduğu hissine kapılırız. Kuru fırçalama yaptığımızda dilimiz diş yüzeyindeki pürüzleri ve temizlenmemiş alanları daha iyi hisseder.

- Çoğu diş macunlarındaki mentol aroması, yapay bir temizlik hissi sağlar. Macunsuz diş fırçalamayı deneyenlerde bu yapay his oluşmadığı için dişlerini daha uzun süre fırçalama ihtiyacı doğar.

- Eskiden diş fırçaları at kılından üretiliyordu ve dişleri temizleyebilmesi için diş fırçalarının ıslatılması gerekiyordu. Günümüzde diş fırçaları naylondan üretildiği için ıslatılması gerekmiyor. Kurtulamadığımız bu eski alışkanlık ne yazık ki fırçanın temizleme özelliğini azaltıyor ve fırçalama sırasında etrafa daha fazla su sıçramasına sebep oluyor.

 

Peki diş macunlarının bakteriden arındırma veya diş parlatma özelliği yok mu? Cevap hem evet hem hayır!

Bazı antibakteriyel madde (klorheksidin gibi) içerikli diş macunlarının bu özelliği vardır ancak bunlar hekim tarafından önerilmeli ve bazı durumlarda kullanılmalıdır. (Diş eti kanaması veya cerrahi sonrası iyileşme dönemleri gibi.) Yine diş macunlarındaki florun zayıf diş minelerini onardığı ve aşındırıcı ve parlatıcı bazı maddelerin de lekeleri giderdiği doğrudur ama diş fırçalamanın asıl amacı FIRÇALAMA etkisi ile yemek artıklarını ve plağı uzaklaştırmaktır. Önerim, dişlerinizi yapay tatlandırıcı ve aroma içermeyen bir diş macunununu çok az miktarda kullanarak fırçalamanız olacaktır.

Bağdat Caddesi No: 357/5
Suadiye, Kadıköy - İstanbul
+90 216 356 22 55
Emrah Güvenenler - DoktorTakvimi.com