Hamilelikte diş tedavisi yapılabilir mi?

Doktor muayeneleri, ultrasonlar ve bebek için alışveriş turlarınızın arasına mutlaka diş muayene randevunuzu da sıkıştırın.

 

Hamilelik öncesinde anne adayının ağız sağlığının durumu, hamilelik sürecinde yaşaması muhtemel sorunlarla birebir ilişkilidir. Diş ve diş etlerindeki sorunlar, hamilelikte daha ciddi hale gelebilir. Eğer anne olmayı planlıyorsanız, bu bigiyi mutlaka diş hekiminizle paylaşın ve gerekli diş tedavilerinizi hamilelik öncesinde yaptırın.

Hamilelik dönemine özgü bazı ağız hastalıklarıyla karşılaşabilirsiniz. Bunların çoğu iyi ağız bakımıyla iyileşeceği gibi bazı durumlarda diş hekiminize başvurmanız gerekebilir.

 

HAMİLELİK GİNGİVİTİSİ

Diş etleriniz, hamilelik sırasında yaşayacağınız hormonal değişikliklerden etkilenebilir. Diş etlerinizde şişlik ve kanamaya neden olan diş eti iltihaplanması oluşabilir. Dişlerinizi fırçalarken ve diş ipi kullanırken diş etlerinizde kanama ve ağrı meydana geliyorsa diş hekiminizi bilgilendirin. Diş eti iltihabının düşük doğum ağırlığı ve erken doğum gibi durumlarla ilişkili olduğunu unutmayınBunu önlemek için diş hekiminiz daha sık diş temizliği önerebilir. Sanılanın aksine hamile iken diş temizliği yaptırmak güvenlidir.

 

ARTAN DİŞ ÇÜRÜĞÜ RİSKİ

Hamile olan bireyler, çeşitli nedenlerden dolayı çürüklere daha yatkındırlar. Normalden daha fazla karbonhidrat tüketimi, sabahları mide bulantısı ve kusma dişlerin maruz kaldığı asit miktarını arttırır. Asit, diş minesinin çürüğe daha yatkın hale gelmesine neden olur. 

 

GEBELİK TÜMÖRLERİ

Bazı gebelerin diş etlerinde “gebelik tümörleri” olarak adlandırılan doku büyümesi görülebilir. En sık ikinci trimesterde görülen bu büyüme, genellikle doğum sonrasında kendiliğinden kaybolur. Kolayca kanayan bu büyümeler kırmızı, ahududu benzeri bir görünüme sahiptirler. 

 

HAMİLELİKTE İLAÇ KULLANIMI

Hamilelikte mümkün olduğunca ilaç kullanmamak gerekiyor. Eğer antibiyotik veya ağrı kesici kullanılması gerekiyorsa ilaç kullanımı ve diş tedavileri için en uygun dönem 2. trimesterdir. Diş tedavileri için yapılan lokal anesteziklerin de güvenli olduğu yapılan çalışmalarda kanıtlanmıştır. (Journal of the American Dental Association, Ağustos 2015 )

 

DİŞ RÖNTGENİ

Hamilelik sırasında röntgen çekmek güvenlidir. Sizi ve bebeği korumak için kurşun önlük ve tiroid koruyucu kullanarak düşük doz radyasyon ile periapikal diş röntgenleri çekilebilir.

 

Bağdat Caddesi No: 357/5
Suadiye, Kadıköy - İstanbul
+90 216 356 22 55
Emrah Güvenenler - DoktorTakvimi.com