Flor nedir? Kullanımı güvenli midir?

1. Florür nedir ?

Florür, Flor olarak bilinen doğal elementi içeren bir bileşiktir. Rutin olarak küçük miktarlarda kullanmak diş çürümesinin önlenmesine yardımcı olur. Çalışmalar, içecek sularına flor ilave edilen yerlerde diş çürüğü görülme oranının %50 nin üzerinde azaldığını ve çocuklarda daha az çürük meydana geldiğini göstermiştir.

 

2. Florür çürükleri nasıl önler?

Gıdalarla aldığımız şeker, ağızdaki bakteriler tarafından kullanılır ve artık ürün olarak asit meydana gelir. Asit, diş minesindeki mineral yapıyı zayıflatır ve çözer. Flor, minede meydana gelen çözünmeyi onararak dişi asit ataklarına karşı güçlendirir. Flor, ayrıca asit saldırılarına neden olan bakterileri de etkiler, üreme miktarlarını ve plak oluşumunu azaltır. Şeker içermeyen sağlıklı bir diyet ve iyi bir ağız hijyeni ile birleştiğinde, çürüme riski daha da azalır.

 

3. Florür, güvenli midir?

Klinik çalışmalar, diş çürümesinin önlenmesi ve kontrolü için uygun miktarda flor kullanımının hem güvenli, hem de son derece etkili olduğunu kanıtlamıştır. Bununla birlikte, florür içeren ürünler küçük çocukların erişemeyeceği yerlerde saklanmalıdır.

 

4. Flor çocuğum için güvenli mi? Diş fırçalarken macunu yutarsa ne olur?

Aşırı miktarda diş macunu tüketmekten kaçınmak için, çocuğunuzun doğru miktarda macun kullandığından emin olun. 0-3 yaş için florsuz macunları tercih edin ve mercimek tanesinin yarısı kadar kullanın. 3-8 yaş arası için düşük florlu (450 ppm/max) macunu, bezelye büyüklüğünde kullanın.

 

5. Çocuğuma okulda flor uygulaması yapılması için izin vermeli miyim?

Bu gibi uygulamalara topikal flor uygulaması denilir. Jel, köpük ve vernik formunda olan uygulama çeşitleri vardır. Jel ve köpükler 4 dakika dişlere uygulanır. Vernikler ise dişlerin üzerine sürülür.

Eğer çocuğunuzda diş çürükleri görülüyorsa, vernik şeklinde olan uygulamalara izin verebilirsiniz. Jel ve köpükleri yutma olasılığı yüksek olduğu için, diş koltuğunun emicisinin olmadığı ortamlarda kullanılmasını önermiyoruz. 

 

Bağdat Caddesi No: 357/5
Suadiye, Kadıköy - İstanbul
+90 216 356 22 55
Emrah Güvenenler - DoktorTakvimi.com