Diyabet (şeker hastalığı) ağız sağlığımı nasıl etkiliyor?

 

 

 

 

 

 

Diyabet, vücudun enfeksiyonlara olan direncini azalan ve dokulardaki iyileşme süreçlerini yavaşlatan sistemik bir rahatsızlıktır. Bu nedenle ağız enfeksiyonları diyabetli kişilerde daha şiddetli olma eğilimindedir. Şeker seviyesi kontrol altında olmayan kişilerde daha fazla ağız sağlığı problemi görülmektedir. Bunun nedeni, kontrolsüz diyabetin vücudun enfeksiyonlara karşı birincil savunması olan akyuvarları (lökosit) etkilemesidir. Ayrıca diyabet tükürük akışını azaltır ve tükürükteki şeker seviyesini artırır, pamukçuk gibi mantar enfeksiyonlarına zemin hazırlayabilir.

 

Diyabet hastaları başka türden ağız problemleri ile de karşılaşabilirler:

*Yanan ağız sendromu: Dili, ağız mukozasını, diş etlerini, yanakları ve boğazın arkasını etkileyebilen ağrılı ve çoğu zaman sinir bozucu olan bir durumdur. Yanan dil olarak da bilinir. Ağızda genel bir yanma hissine neden olur.

 

*Ağız kuruluğu (xerostomia): Diyabet, tükürük akışını azaltıp kuru ağıza neden olabilir. Ağızda aft, ülser, enfeksiyon ve diş çürümesine yol açabilir.

 

*Pamukçuk: Ağızda yetişen mantarın neden olduğu bir enfeksiyondur. Ağızda ağrılı ve ülser olabilecek beyaz lekeler üretir. Tat alma yeteneğinizi bozar, yutkunmada güçlük yaşamanıza neden olabilir.

 

Diyabetli kişiler, ağız tedavisi ve diğer diş prosedürlerinden sonra hızlı bir şekilde iyileşemezler. Dokulardaki kan akışı azaldığı ve kılcal damar yapısında bozulmalar meydana geldiği için cerrahi işlemlerden sonra çok dikkatli olunması gerekir.

 

Peki, bütün bu hastalıkları nasıl önleyebilirsiniz?

*Kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutun ve yönetin.

 

*Diş ve diş etlerinize çok iyi bakın. Günde en az iki defa dişlerinizi fırçalayın ve hergün diş ipi yapın. Diş hekiminizin önerdiği bir gargarayı günlük olarak kullanın.

 

*Takma dişler kullanıyorsanız bunları çıkarın ve günlük olarak temizleyin.

 

*Diş hekiminizi en az yılda 2 defa ziyaret edin ve onunla diyabet hastası olduğunuz bilgisini mutlaka paylaşın. Yılda iki defa profesyonel diş temizliği yaptırın.

 

*Kesinlikle sigara ve diğer tütün mamüllerini kullanmayın. Sigara içen diyabetli kişiler diş eti hastalığına karşı sigara kullanmayan bireyden 20 kat daha fazla risk altındadır.

Bağdat Caddesi No: 357/5
Suadiye, Kadıköy - İstanbul
+90 216 356 22 55
Emrah Güvenenler - DoktorTakvimi.com