Dişlerime lamina yaptırmak istiyorum. Acaba benim için uygun mu?

Porselen lamina tedavisi (yaprak porselen) ciddi renk değişikliklerini, aşınmış ve kırılmış dişleri, dişler arasındaki boşlukları ve dişlerdeki yanlış hizalanmaları tedavi etmek ve diş estetiğinizi geliştirmek için uygulanır.

 

 

 

 

Lamina, kötü ağız hijyeni, travmatik kapanış, kronik diş sıkma, gıcırdatma (bruksizm) ve dişlerin ileri derecede kapanış bozuklukları durumunda önerilmez. Dişlerdeki basit renk değişimleri bleaching (diş beyazlatma) işlemi  ile çözülebilir. Aşırı kapanış bozuklukları ve çapraşıklıklarda ortodontik tedavi ile dişlerin düzeltilmesi, ardından lamina tedavisinin yapılması doğru yaklaşımdır. Böylece dişlerdeki aşındırmaları en az seviyede tutabiliriz.

 

LAMİNA MUAYENESİ NE KADAR SÜRÜYOR? MUAYENEDEN NELER YAPILIYOR?

 

Öncelikle, dişlerinizin ve diş etlerinizin genel durumunu değerlendirmek için kapsamlı klinik ve radyografik muayeneniz yapılıyor.

Bu ilk değerlendirme sonucunda diş hekiminiz lamina tedavisine uygun olup olmadığınıza karar veriyor ve eğer uygun ise lamina tedavisinden önce yapılması gereken tedavileri tespit ediyor. Bunlar dolgu, kanal tedavisi, diş eti tedavisini veya ortodontik tedaviyi içerebiliyor.

Diş hekiminiz endişelerinizi ve beklentilerinizi dinleyip değerlendiriyor ve nihai tedavi planınızı hazırlıyor.

 

YENİ DİŞLERİM İSTEDİĞİM GİBİ OLMAZSA, YA SONUCU BEĞENMEZSEM?

 

Öngörülebilir sonuçlar, kozmetik diş hekimliğinde başarı için en önemli anahtardır.

Günümüzde dijital gülüş tasarımı teknikleri, hastaların beklentilerini anlamamızı, bu beklentileri tartışmamızı ve üretime doğru şekilde aktarmamızı sağlıyor. Sonucun simülasyonu yapılabiliyor, hastalara tedavi sonrasında dişlerinin tam olarak nasıl görüneceğini gösterebiliyoruz.

Tedaviyi ağız içinde taklit etmek, yeni gülüşü test etmek ve değerlendirmek için moke-up ve wax-up tekniklerini kullanıyoruz.

 

KARAR VERİRSEM LAMİNALARIM NE ZAMAN TAKILIR?

 

İlk muayene sonrasında gülüş tasarımı için ölçüleriniz ve fotoğraflarınız alınıyor ve dişlerin hazırlanması seansı için randevunuz veriliyor.

Sonraki randevuda size özel hazırlanan gülüş tasarımı geçici malzeme ile dişlerinize uygulanıyor ve sonuçları değerlendirmek için fotoğraf ve videolarınız alınıyor.

Fotoğraf ve videoları beraber incelenip düzeltilmesi gereken noktaları düzeltip beğendiğimiz sonuca ulaştıktan sonra tedavi onayınız alınıp dişlerin hazırlıkları yapıldıktan sonra ölçüler alınıyor. Seans sonunda geçici laminalarınız hazırlanıp 7-10 gün sonra dişlerin provası ve takılması için randevunuzayarlanıyor. İlk muayene randevusundan dişlerin yapıştırılmasına kadar olan bütün süreç yaklaşık 2 hafta sürüyor. Daha az zamanı olan hastalarımız için tasarım ve üretim sürecini dijitale aktararak (CAD/CAM) bu süreyi 5 güne kadar kısaltılabiliyor.

 

LAMİNALARIN BAKIMINI NASIL YAPMALIYIM?

 

-Çok iyi ağız hijyeni, düzenli ağız bakımı

-Her gün diş ipi kullanımı

-Yılda iki defa diş hekimi ziyareti

-Eğer diş hekiminiz gerekli gördüyse gece koruyucu plağınızı düzenli kullanmanız gerekmektedir.

 

Bağdat Caddesi No: 357/5
Suadiye, Kadıköy - İstanbul
+90 216 356 22 55
Emrah Güvenenler - DoktorTakvimi.com