Diş tedavisi neden pahalıdır?

Sanırım bir konuda hemfikiriz: Kimse diş ağrısı çekmek veya dişini kaybetmek istemez. Ağız ve diş sağlığı genel sağlık durumunun ayrılmaz bir parçasıdır. Peki ağzımızın sağlıklı olduğunu ve dişlerimizin ağrımayacağını nasıl bilebiliriz? Tabii ki iyi ağız ve diş bakımı ile.

 

 

Ağız ve diş bakımı sadece dişleri fırçalamak ve diş ipi kullanmak değildir. Aynı zamanda diş ve diş etlerinde herhangi bir sorun olup olmadığını kontrol etmek ve semptomların farkına varmaya çalışmaktır.

Diş ve diş etlerindeki hasarlar çok uzun sürede oluşurlar. Siz ağrı hissettiğinizde veya diş etlerinizin kanadığını farkettiğinizde aslında o bölgede uzun süredir yavaş yavaş gelişmekte olan bir problem vardır. Sizin farkına varmadığınız bu sorunları sadece diş hekimleri tespit edebilir. Erken safhada tespit edilen sorunlar kolayca tedavi edilebilir. Biz buna koruyucu ve önleyici diş hekimliği diyoruz. Yılda iki defa diş temizliği, başlamakta olan çürüklerin tespiti ve tedavisi, çürük önleyici tedaviler gibi basit müdahaleleri içeren koruyucu tedaviler maliyeti düşük ama etkili tedavilerdir.

Eğer dişlerdeki sorunlar tespit edilemez ve hasar ileri safhalara ulaşırsa tedavi için daha sofistike malzemeler ve daha fazla zaman gerekebilir (dental implantlar,kronlar vs). İlerleyen teknoloji ve sürekli güncellenen tedavilere rağmen hiçbir materyal ve hiçbir tedavi doğal diş dokusunu %100 taklit edemez.

Sorumuza geri dönelim: Diş tedavisi ve diş hekimine gitmek pahalı mıdır?

Bu tamamen neye ihtiyacınız olduğuna göre değişir. Eğer hasar büyükse ve tedavi için en iyi materyallerin seçilmesini istiyorsanız, evet pahalıdır. Bütçenizi sarsabilecek tutardaki tedavileri önleyebilmenin yolu senede 2 defa doktorunuzu ziyaret edip zamanında müdahaleler ile koruyucu ve önleyici tedavilerinizin erken safhada yapılmasıdır.

Bağdat Caddesi No: 357/5
Suadiye, Kadıköy - İstanbul
+90 216 356 22 55
Emrah Güvenenler - DoktorTakvimi.com