Diş beyazlatıcı market ürünlerini kullanmak güvenli mi?

Herkes bugünlerde daha beyaz dişlere sahip olmak için market ürünlerine yöneliyor. Peki bu ürünler etkili mi? 

 

 

Birçok insan profesyonel diş beyazlatma için istenen ücreti yüksek buluyor ve bu nedenle market ürünlerine yöneliyorlar. Beyazlatma jellerinden beyazlatma kalemlerine, diş macunlarına ve bantlara (strip) kadar çeşitli beyazlatıcılar marketlerde bulunabiliyor.

 

*Hazır ağızlık şeklindeki ürünler:

Ağıza takılacak şekilde üretilen hazır plaklardır. Aktif bileşen plağın içinde bulunur. Etkili olmalarının yanında çok dikkatli kullanılması gereken ürünlerdir. Hatalı kullanımda yumuşak dokuda yanma sonucu yaralar oluşabilir.

 

*Beyazlatıcı kalemler ve bantlar:

Kısa bir süre önce piyasaya çıkan bu ürünler ucuz ve kullanışlı ürünlerdir. Kullanımları kolaydır ve pazarın en hızlı büyüyen bölümünü oluştururlar. Peroksit oranları çok düşük olduğundan etkisi sınırlı ve geçicidir. Uzun süre (2-4 hafta, günde 2 defa) kullanım gerektirirler. Genellikle bu ürünler beyazlatma için değil, profesyonel beyazlatma sonrası elde edilen beyazlığın korunması için tavsiye edilirler. Kendi başlarına büyük bir etki yaratmazlar.

 

Bu ürünler, marketlerde satılabilmesi için yumuşak dokulara zarar vermeyecek kadar düşük dozda peroksit içermektedir. Ancak marketteki beyazlatıcı ürünler Sağlık Bakanlığı tarafından denetime tabi tutulmadığı için bir çok ürün titiz, objektif klinik testlerden geçmemiştir. Bu nedenle etkileri ve zararları konusunda her zaman şüphe etmenizi ve çok ucuz ürünlere yönelmemenizi tavsiye ederim.

 

Bağdat Caddesi No: 357/5
Suadiye, Kadıköy - İstanbul
+90 216 356 22 55
Emrah Güvenenler - DoktorTakvimi.com