Çocuklarda diş bakımı ile ilgili en çok merak edilen 5 soru ve cevapları

Anne ve babalar için minik yavrularının diş bakımı konusunda en çok merak edilen 5 soruyu cevapladık.

 

 

 

1. Çocuğumun dişini ne zaman fırçalamaya başlamalıyım?

İlk diş ağızda göründüğü andan itibaren eczanelerde bulabileceğiniz parmağınıza takılan diş bezleri ile dişlerini temizlemeye başlamalısınız.

 

2. Çocuğumun dişlerini fırçalamanın doğru yolu nedir?

Çocuğunuzun yaşına uygun ebatta bir diş fırçası seçilmeli, dişler dairesel hareketlerle, tüm dişlerin tüm yüzeyleri, yiyecek kalıntıları ve bakteri plağı kalmayacak şekilde fırçalanmalıdır.

3. Çocuğum hangi miktarda diş macunu kullanmalı? Diş macunu florürlü olmalı mı?

 

Doğru miktarda florür, diş çürüğünün önlenmesinde güvenli ve etkilidir. 3 yaşın altındaki çocuklar için florürsüz diş macunu, 3-8 yaş arası çocuklar ise bezelye büyüklüğünde düşük oranda florür içeren diş macunu tercih edilmelidir.

 

4. Çocuğum ne zaman dişlerini kendi başına fırçalamaya başlayabilir?

Çocuğunuz fırçayı iyi tutabildiğinde dişlerini kendisi fırçalamaya başlayabilir. Ancak bu, onların iyi bir şekilde fırçalayacakları ve bir çocuğun bunu yapacağı belirli bir yaşın olduğu anlamına gelmez. Bütün çocuklar için denetim ve yardım gereklidir ve bazı durumlarda ergenlik dönemine kadar devam edebilir.

 

5. Çocuğum dişlerini fırçalamayı reddederse ne yapabilirim?

Birçok çocuk anne-babalara diş fırçalama sürecinde zor zamanlar yaşatabilir. Bu süreçte sabırlı olmak ve pes etmemek çok önemlidir. Eğer çocuğunuz diş fırçalamayı reddediyorsa diş macununu değiştirebilir, yeni bir fırça seçip almasına izin vererek motive olmasını sağlayabilirsiniz. Diş hekiminizi ziyaret ederek, çocuğunuzu diş fırçalaması konusunda motive etmesini isteyebilirsiniz.

Bağdat Caddesi No: 357/5
Suadiye, Kadıköy - İstanbul
+90 216 356 22 55
Emrah Güvenenler - DoktorTakvimi.com