Amalgam (metal) dolgular güvenli midir?

Amalgam dolgu civa, gümüş, kalay ve bakır içeren metallerin bir kombinasyonundan meydana gelir. "Gümüş dolgu" olarak da bilinen diş amalgamı, diş hekimleri tarafından 100 yıldan uzun süredir kullanılmaktadır. Uzun ömürlü olması ve kompozitler veya seramik dolgular gibi diğer malzemelerden daha ucuz olması en büyük avantajıdır.

 

Dayanıklılıkları nedeniyle bu dolgular genellikle büyük çürükler veya çiğnemek için çok fazla kuvvet gerektiren azı dişlerinde meydana gelen çürükler için iyi bir seçimdir. Amalgam çabuk sertleşir, bu nedenle diş eti seviyesinin altı gibi işlem sırasında kuru kalması zor olan alanlarda rahatça kullanılabilir. Kompozit dolgulara göre daha kısa sürede uygulanabilmesi nedeniyle çocuklar için de etkili bir malzemedir ve tedavi sırasında sabit kalmakta zorlanabilecek insanlar için de daha hızlı dolgu yapılabilmesini sağlar.

Amalgamın en büyük dezavantajı, estetik olmamasıdır. Ayrıca, bir amalgam dolgusu yerleştirmek için diğer dolgu  türlerinden daha fazla diş dokusu çıkarmak gerekebilir.

 

Amalgam güvenli midir?

Amalgam güvenli, yaygın olarak kullanılan bir diş malzemesi olmasına rağmen, civa içeriğinden dolayı endişeye neden olabilmektedir. Civanın, diğer metallerle birleştirildiğinde güvenli ve sağlam bir malzeme oluşturduğunu biliyoruz. Güvenilir bilimsel çalışmalar, dental amalgamın güvenliğini doğrulamaktadır. Amerikan Diş Hekimliği Birliği, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kapsamlı bilimsel kanıtlara dayanarak, amalgamın güvenli ve etkili bir dolgu malzemesi olduğu konusunda hemfikirdir. Alzheimer Derneği, Amerikan Pediatri Akademisi, Amerika Otizm Derneği ve Ulusal Multipl Skleroz Derneği - ADA gibi tüm bilim temelli kuruluşlar da amalgamın sağlık açısından risk teşkil etmediğini söylemektedir.

 

Eski amalgam dolgularınızı çıkarttırmalı mısınız?

Eğer yapılan muayenede dolgunuzda bir sorun tespit edilemediyse, estetik olarak sorun yaratmayan bir pozisyonda ise dolgunuzu değiştirmenize gerek yoktur. Amalgam dolgu kullanımı tamamen güvenli ve sağlıklıdır

Bağdat Caddesi No: 357/5
Suadiye, Kadıköy - İstanbul
+90 216 356 22 55
Emrah Güvenenler - DoktorTakvimi.com